Kategoriler

Bahçemizde Hasat Zamanı / Le temps des récoltes

Saint Michel Çevre/Sürdürülebilir Yaşam Kulübü, Permekültür bahçemizdeki ürünleri, Robert Kolej ve Notre Dame de Sion’daki kulüp arkadaşları ile birlikte hasat etmişlerdir.

Öğrencilerimiz kendi kuruttukları tohumları kullanarak yetiştirdikleri, domates, biber, lahana, soğan, sarımsak, salatalık, amarant, adaçayı, kekik, nane, biberiye ve tatlı kapağını keyifle toplamışlardır.

Fidan dikimini  ve bahçe bakımını kimi zaman birlikte gerçekleştirdikleri diğer okullardaki arkadaşları ile yaptıkları ürün toplama faaliyetini bir şölene dönüştürmüşlerdir. Topladıkları ürünlerin çok olgun olanlarından öğretmenleri eşliğinde tohum ayırma işlemi gerçekleştirmişlerdir. Bu tohumları iyice kurutup bir sonraki ekim mevsiminde toprakla buluşturacaklardır. Sebzelerin yaprak, gövde ve saplarını kompost için ayırmışlardır. Elde edecekleri kompostu toprağa geri vererek, sürdürülebilir tarıma katkıda bulunmuş olacaklardır.

Elde edilen ürünler ve tohumlar bölüşerek, doğal sebze ekim alanlarının yaygın olmasında katkıda bulunmuş olacaklardır. Bu etkinlik ile öğrencilerimiz, birlikte üretmenin, paylaşmanın mutluluğunu yaşamışlardır. Ayrıca büyük işleri de emeklerin birleştirilmesi ile kısa sürede tamamlanabilir olduğunu görmüşlerdir.


Les élèves du club Environnement de Saint-Michel ont fait les récoltes du jardin de l’école en compagnie de leurs camarades du club de Notre-Dame de Sion et de Robert Kolej.

Ils ont ramassé avec entrain les produits qu’ils avaient fait pousser à partir des graines qu’ils avaient eux-mêmes faites sécher : du romarin, de la menthe, du thym, de la sauge, de l’amarante, des concombres, de l’ail, de l’oignon, du chou, des poivrons et des tomates.

Quelle joyeuse fête ! Accompagnés de leurs professeures, ils ont mis de côté les légumes les plus mûrs pour en récupérer des graines à faire sécher qu’ils mélangeront à la terre lors de la prochaine période de semis. Ils ont également isolé les feuilles, les tiges et les branches pour les mettre au compost, en une démarche inspirée de l’agriculture durable. Ils participent également à la diffusion de graines et de produits sain et naturel.

Les élèves ont été ravis de partager et de travailler en collaboration avec leurs camarades grâce à cette activité. Cette collaboration leur a permis de combiner leurs efforts et de réaliser plus de choses en un minimum de temps.