Kategoriler

Ekmek Atölyesi / Atelier de fabrication de pain

Çevre/sürdürülebilir Yaşam Kulübümüz, Permakültür eğitmeni Ferdağ Sezer eşliğinde ekmek yapımı atölyesi gerçekleştirmişlerdir. Ferdağ hanım öncelikle öğrencilerle, ekmeğin tarihçesini, sofralardaki önemini, vitamin değerini ve doğal ekmek tüketiminin insan sağlığı açısından önemini içeren bir sohbet gerçekleştirmiştir.

Daha sonra kullanılacak malzemeleri de tanıtarak yani un,tuz,maya ve su kullanarak ekmek yapımını hep beraber gerçekleştirmişlerdir.Bütün malzemelerin karıştırılıp hamur haline getirilişini,bekletilip mayalanmasını ve sıcak fırında pişirilişini aşama aşama eğlenceli bir şekilde öğrenmişlerdir.

Öğrenciler pişirdikleri ekmekleri, okuldaki arkadaşları ve öğretmenleri ile paylaşarak büyük mutluluk yaşamışlardır.

Bu atölye çalışması ile öğrenciler, her yetişkin bireyin kolaylıkla ekmek yapabileceğini, temiz ve ucuz gıdaya biraz emek harcayarak ulaşmanın mümkün olduğunun farkına varmışlardır.


Les élèves du club Permaculture ont assisté à un atelier de fabrication de pain en compagnie de leur professeure de permaculture, Ferdağ Sezer. L’atelier a commencé par une discussion avec Mme Ferdağ sur l’histoire du pain, son importance dans la culture gastronomique, son potentiel d’apport en vitamines et son importance pour la santé.

Elle a ensuite présenté les différents ingrédients nécessaires (farine, levure, sel et eau) qu’ils ont ensuite utilisés pour faire la pâte. Après l’avoir faite reposer pour la faire monter, ils l’ont enfournée et ont suivi, amusés, toutes les étapes de cuisson. Les élèves ont ensuite eu le plaisir de distribuer le pain à leurs professeurs et leurs camarades.

Grâce à cet atelier, les élèves ont appris comment, avec un peu d’effort en fabriquant des produits comme le pain, il était facile d’avoir une alimentation saine et bon marché.