Kategoriler

Kurda, Kuşa, Aşa…Ve Göze / Pour l’oeil

Çevre/ Sürdürülebilir Yaşam Kulübü,16.İstanbul Bienali paralel sergisi olan Kurda, kuşa, Aşa… Ve Göze fotoğraf sergisini ziyaret etmişlerdir. Sergi, Buğday Derneği ve İstanbul Bomonti Ekolojik Pazarı kurucusu Lalehan Uysal tarafından hazırlanmıştır.

Lalehan hanım, öğrencilere ekosistemi, ekolojik yaşamı ve tohumun hikayesini ,doğal tohumlardan elde edilen ürünlerin sağlık açısından önemini anlatmıştır. Öğrencilerimiz okul bahçemizde gerçekleştirdikleri çalışmaları ve elde ettikleri tohumları nasıl koruduklarını aktarıp hikayeye katkıda bulunmuşlardır.

Lalehan hanım, bu serginin ortaya çıkışında gözlemin etkisini ve gençlerin bu gözlemleri sık gerçekleştirmesinin doğayı tanımadaki rolünü aktarmıştır. Fotoğraflarda yer alan tohumların tek tek özelliklerini ve yetişme alanlarını, geçmişten günümüze Anadolu’da tohuma verilen değeri ve yaşam döngüsündeki yerini aktarmıştır. Serginin adının da Anadolu’da kullanılmış bir deyim olduğunu, tohumun sadece insanların yetiştireceği ürünler için değil tüm canlılar için olan önemini vurguladığını belirterek sözünü söyle tamamlamıştır;

“Her denklaşöre bastığımda toprağına tohum serpen Anadolu insanının ektiğinin sadece insan için değil,tüm canlılar için olduğuna dair niyetini tekrarlıyorum; Bu tohumlar kurda kuşa,aşa…Ve bu kadim niyetin sonuna bir kelime daha ekliyorum “ve göze”

Sarı karpuz tohumlarının çıkarıldığı ve tadımın yapıldığı bir uygulama gerçekleştirerek, farklı tatların ve tohumların gizemli dünyasını öğrencilerin keşfetmesi sağlanmıştır.

Öğrencilerimiz,bu sergide sanatın doğayı anlamadaki gücünün farkına varmışlardır. Serginin,tarihsel bir mekanda ve şehir merkezinin dışında olması, onlara doğayla iç içe olmanın mutluluğunu tatmıştır.


Nos élèves du club Environnement se sont rendus à la 16ème Biennale d’Istanbul pour visiter l’une des expositions du Off intitulée « Pour l’oeil » montée par Lalehan Uysal, membre de l’association Buğday et fondatrice du marché bio de Bomonti.

Elle leur a expliqué le fonctionnement de l’écosystème et de la vie en harmonie avec la nature ; elle a insisté sur l’importance des graines naturelles pour obtenir des produits sains. Nos élèves ont pu partager leur expérience et raconter comment ils récupèrent les graines du jardin et les différentes activités auxquelles ils participent dans le jardin de l’école. Mme Lalehan a constaté l’impact qu’avait eu cette exposition sur le regard des jeunes dans leur compréhension de la nature.

En effet, chaque image présente une graine et s’accompagne d’explications sur ses caractéristiques, ses espaces de culture, son importance dans la culture d’Anatolie et son rôle dans le cycle de la vie. Le titre de l’exposition est un adage utilisé en Anatolie et il est utilisé tout autant pour les cultures que pour les autres êtres vivants.

« A chaque fois que j’appuie sur le déclencheur, je reproduis le même geste que les habitants de l’Anatolie qui sèment des graines : je ne le fais pas que pour les humains mais pour tous les êtres vivants. Ces graines sont pour les loups, les oiseaux et pour nos assiettes… et j’ajoute à ce vieil adage un nouvel élément : ‘l’oeil’ », a-t-elle expliqué.

La visite s’est poursuivie par une dégustation de graines et de saveurs, révélant leur monde mystérieux.

Dans cette exposition, nos élèves ont compris qu’il est important de bien connaître la nature. Ils ont également eu la joie de passer du temps au grand air grâce à cette exposition organisée dans un lieu historique, loin du centre ville.