Kategoriler

Likya Yolu Temiz Kalsın / Pour une Voie Lycienne propre !

Saint Michel ve Notre Dame de Sion Fransız Liseleri, Çevre/Permakültür kulüpleri daha temiz çevre için el ele verip Likya Yolu Temiz Kalsın yürüyüşünü gerçekleştirdiler. Öğrencilerimiz, Faralya- Ölüdeniz yürüyüşü boyunca çöp topladılar ve doğaya tohum topları ile meyve çekirdekleri bıraktılar.

Sosyal sorumluluk kapsamında, Fethiye’ye bağlı, Seydikemer’de yer alan Döğer ilköğretim okulunu ziyaret etmişlerdir.

Okuldaki kardeşleri, halk oyunları dansları ile onları karşılamışlardır.Birlikte eğlenceli yarışma oyunları gerçekleştirmişlerdir.

Ayrıca öğrencilerimiz, Döğer ilköğretim okulundaki kardeşlerine kendi yazdıkları Çevre Masallarını okuyarak, doğaya hep birlikte sahip çıkmak için akran eğitimi gerçekleştirmişlerdir.Doğanın renklerini duvarlara aktarmışlardır.

Bu gezi ile, öğrencilerimiz,Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerinin farkına varmış ve bu alanların korunmasında çevre temizliği ile katkıda bulunmuşlardır.

Doğaya tohum topu bırakarak bitkilerin geniş alanlara yayılmasını sağlamışlardır.

Sosyal sorumluluk kapsamında, Döğer İlköğretim okulu ile çevre çalışmaları gerçekleştirerek, farkındalık yaratmışlardır.


Les élèves des clubs Environnement des lycées français Saint-Michel et Notre-Dame de Sion se sont retrouvés pour une randonnée de collecte d’ordures sur la Voie lycienne pour nettoyer et purifier l’environnement.

Tout au long de cette voie qui s’étend de Faralya à la mer Ölüdeniz, nos élèves ont collecté les détritus et en ont profité pour semer des graines et des noyaux de fruits afin de reverdir l’environnement.

Dans le cadre des projets de responsabilité sociale, ils ont ensuite poursuivi par une visite de l’école primaire de Döğer de Seydikemer (Fethiye).

Leurs petits camarades les ont accueillis au rythme de danses folkloriques. Ils ont ensuite participé à des jeux et se sont beaucoup amusés ensemble.

Nos élèves ont aussi eu l’occasion de lire aux jeunes élèves les contes qu’ils avaient eux-même écrits sur l’environnement, réalisant ainsi une forme d’« éducation par les pairs » pour prendre soin de l’environnement. Ils ont aussi peint les murs de l’école ensemble.

Grâce à ce voyage, nos élèves ont découvert les beautés historiques et naturelles de leur pays tout en participant à la protection de l’environnement.

Les boules de semenses dispersées viendront élargir encore l’étendue de la flore et leurs jeunes camarades de l’école primaire Döğer seront désormais sensibiliss à la cause environnementale.