Kategoriler

Sürdürülebilir Kalkınma Çağı Konferansı ve Kitap Tanıtımı / Pour une ère de développement durable

Yeditepe Üniversitesi tarafından Türkçeye çevrilen “Sürdürülebilir Kalkınma Çağı” kitabı dolayısıyla Moderatörlüğünü Sürdürülebilir Düşünceler Başkanı Dilek Bil’in yaptığı bir konferans düzenlenmiştir.

Bu konferansa; Kitabın yazarı, Colombia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Bölümü Başkanı Profesör Jeffrey D.Sachs, Büyük Girişimci Fikirler Kuruluşu Bakanı Gabriela Ramos,Unilever Ortodoğu Başkanı Mustafa Seçkin, Big Chefs Kurucusu Gamze Cizreli ve WWF Türkiye Başkanı Aslı Pasinli katılmışlardır.

Sürdürülebilir bir yaşam,sürdürülebilir bir kalkınma için; gıda ,temizlik ürünleri , hayvanların korunması, sağlıklı yaşam ve benzeri konularda dünyada yapılanlar ve yapılması gerekenler, deneyimler ve elde edilen sonuçlar, yeni fikirler, ve çözüm öneriler tartışılmıştır.

Daha sonra kitap tanıtımı gerçekleştirilmiş ve Yazar kitabını yazma sürecini aktarmıştır.

Sürdürülebilir bir yaşam için dünyanın tüm ülkelerinin el birliğiyle çalışmasının gerekliliğini özellikle Gelişmiş Ülkelerin Sürdürülebilirlik için Gelişmekte olan ülkelere eğitim ve sağlık açısında katkı yapmalarının önemini vurgulamıştır.

Bu konferans bizlere, gelecek yüzyılda Gezegenimizin Korunması için Sürdürülebilirliğin her faaliyette çok önemli olacağının altını çizmiştir. Ayrıca bilim insanlarının üretimlerini ve önerilerini dikkate almamızın hayati önem taşıdığını hatırlatmıştır.


L’université de Yeditepe a organisé une conférence à l’occasion de la traduction en turc du livre « Pour une ère de développement durable », avec la modération de Dilek Bil, présidente de l’association Pensées durables.

De nombreuses personnalités étaient présentes : l’auteur du livre lui-même, Prof. Jeffrey D.Sachs, président du département de développement durable à l’université de Colombia ; Gabriela Ramos, présidente de la Fondation des grandes idées entrepreneuriales ; Mustafa Seçkin, président d’Unilever Moyen-Orient ; Gamze Cizreli, fondatrice de Big Chefs  et Aslı Pasinli, présidente de WWF Turquie.

Les participant(e)s ont débattu de toutes les solutions envisageables pour des modes de vie et un développement durable : l’alimentation, les produits d’entretiens, la protection de la faune, les conseils pour une vie saine, les expériences dans le monde entier etc.

L’auteur du livre a ensuite pris la parole pour présenter son livre et parler du processus d’écriture. Nos intervenant(e)s ont tout particulièrement insisté sur la nécessité de la coopération internationale, et notamment des pays développés envers les pays en voie de développement dans les domaines de l’éducation et de la santé.

Cette conférence nous a rappelé combien tous les actes seront importants à l’avenir dans la lutte pour la protection de la planète. Il est essentiel de prendre en compte les propositions et les points de vue des scientifiques.